Nauka
18 luty 2014

Najlepiej zacząć od własnego podwórka

O pomocy młodym naukowcom i szukaniu kolejnych inspiracji do badań opowiada prof. dr hab. Janusz Bujnicki

– laureat organizowanego przez PKN ORLEN Plebiscytu „Polacy z werwą” w kategorii „Nauka”.

 

Jak to jest – znaleźć się w elitarnym gronie „Polaków z werwą”?

Zwycięstwo w pierwszej edycji Plebiscytu dało mi wielką satysfakcję, przede wszystkim dlatego, że głosować mogli wszyscy Polacy – to nie była tylko decyzja kilku ekspertów. Czuję też obowiązek, żeby tym wszystkim, którzy brali udział w głosowaniu pokazać, że ich wybór był właściwy.

Jak przejawia się Pana werwa?

Mocno angażuję się w pracę naukową, która jest moją wielką pasją, a także w kształcenie studentów i młodych naukowców. Oprócz tego włączam się w różne inicjatywy, które mają sprawić, żeby nasz świat był lepszy. Najlepiej zacząć od własnego podwórka. Dlatego działam w ruchu społecznym Obywatele Nauki, którego celem jest między innymi poprawa systemu zarządzania badaniami naukowymi w Polsce i zwiększenie współpracy między nauką a biznesem.

Jakie marzenia, zawodowe i nie tylko, chciałby Pan spełnić?

Bardzo chciałbym wynaleźć albo odkryć coś tak ważnego, że trafiłoby to do podręczników czy nawet przebiłoby się do świadomości ludzi, których na co dzień nauka nie interesuje, chociaż używają produktów powstałych dzięki jej postępowi. Ja sam zajmuję się przede wszystkim badaniami podstawowymi, które uważam za najważniejsze źródło głębokich innowacji, ale staram się także doprowadzić do zastosowania wyników badań mojego zespołu w praktyce, na przykład w biotechnologii lub w medycynie molekularnej.

Postrzegam naukę jako ważny element zarówno gospodarki, jak i kultury. Oczywiście odkrycia naukowe łatwiej zrozumieć i są bardziej doceniane, kiedy sami naukowcy starają się o nich opowiadać i robią to w przystępny sposób!

Każdy z laureatów Plebiscytu „Polacy z werwą” otrzymał od PKN ORLEN 50 tysięcy złotych na dalszy rozwój zawodowy. W jaki sposób chciałby Pan wykorzystać tę nagrodę?

Ogłosiłem to już w trakcie Plebiscytu. Po pierwsze, organizuję właśnie warsztaty dla naukowców, którzy mają zapał i pomysły, ale za mało doświadczenia, by zdobyć finansowanie na realizację projektów badawczych w formie grantów. Po drugie, planuję wykorzystać te fundusze na tak zwany sabbatical. To staż naukowy, podczas którego będę mógł nauczyć się czegoś zupełnie nowego i poszukać kolejnych inspiracji do badań. A potem wykorzystam te doświadczenia i pomysły podczas pracy w moim laboratorium.

Dzięki Plebiscytowi „Polacy z werwą” stał się Pan osobą rozpoznawalną. Do czego może się to przydać?

Plebiscyt z pewnością otworzył przede mną nowe możliwości opowiadania zarówno o moich zainteresowaniach i sukcesach, jak i o codziennej pracy naukowca, również o wyzwaniach , których można się spodziewać. Mam nadzieję, że nagłośnienie tego, że w Polsce naukowiec może odnieść sukces, natchnie młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad wyborem ścieżki życiowej i rodzaju pracy. Liczę na to, że uda mi się ich zainspirować do podjęcia pracy naukowej w Polsce, nie tylko w moim zespole. A w szerszej perspektywie? Sądzę, że rozpoznawalność pomaga mi w nawiązywaniu kontaktów, dzięki którym mogę łatwiej zmieniać świat na lepsze!

Prof. dr hab. Janusz Bujnicki (rocznik 1975) – tytuł profesorski uzyskał w 2009 roku, zaledwie 11 lat po ukończeniu studiów. Jeden z pionierów bioinformatyki w Polsce. W swojej dziedzinie reprezentuje najwyższy światowy poziom. Jest przykładem światowej klasy uczonego, któremu na sercu leży – poza rozwojem własnym – przyszłość nauki w Polsce.

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych i reklamowych oraz w celu realizacji usług. Korzystając z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.